Dijital Reklam Uygulamaları Kılavuzu

Giriş

Tüm gösterim bazlı reklam birimi kılavuzlarına artık tek bir sayfadan ulaşabilirsiniz. Lütfen www.iab.com/guidelines/iab-display-advertising-guidelines/ adresini ziyaret ediniz.

IAB Dijital Reklam Uygulamaları Kılavuzu, pazarlamacılar, ajanslar ve yayıncılar tarafından interaktif pazarlama ve reklam ürünlerinin hazırlanması, planlanması, alımı ve satımı aşamasında kullanılması amacıyla hazırlanmıştır. 


Yayıncılar

Kullanımı isteğe bağlı olan bu kılavuzlar, reklam envanterlerine ve web sayfası tasarımına yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Bu kılavuzların amacı, farklı yayıncılar için 300x95, 300x100, 300x105 piksel gibi benzer reklam boyutlarında, birden fazla çalışma yaratmak zorunda kalan ajansların iş yükünü azaltmak ve işini kolaylaştırmaktır. Önerilen dosya ağırlıkları ve animasyon uzunlukları özellikle, Adobe Flash gibi bir yazılım programının sıklıkla kullanıldığı veya hareketli GIF dosyaları olarak görünen hareketli sayfa içi gösterim bazlı reklamlar için geçerlidir. “Köşe reklamı” (peelback) ve “geçişli” (transitional) reklamlar (eski adıyla “sayfa üstü” birimler) gibi zengin medya reklam formatlarına yönelik yaratıcı kılavuzlar için lütfen IAB Rich Media (Zenginleştirilmiş Dijital Reklam) Uygulamaları Kılavuzuna bakınız.


Ajanslar & Reklamverenler

İnteraktif mesajlarınızdaki yaratıcı unsurların kapsamını genişletecek ve daha fazla yaratıcı malzeme kullanacaksanız bu kılavuzlarda çeşitli yayıncılar tarafından uygulamaya konan veya sunulan çeşitli reklam birimlerini bulabilirsiniz. Yayıncıların yaratıcı malzemeye ilişkin olarak belirlediği teknik şartları tam anlamıyla kavrayabilmek için lütfen yayıncılara ve çalıştığınız networklere danışın.

IAB standartlarına uygun dijital reklam ölçüleri aşağıda paylaşılmıştır. Yeni uygulamalar ve standartlar IAB tarafından geldikçe sitemize eklenecektir. Ayrıca yaratıcı ajanslar tarafından geliştirilen yeni uygulamaların standartının oluşması info@iabturkiye.com üzerinden bizimle temasa geçmenizi rica ederiz. IAB Türkiye Endüstri Standartları Yürütme Kurulu tarafınızdan gelen yaratıcı çalışma ve teknik bilgiler IAB ABD  ile paylaşıp standart ölçütlerine kabulü konusunda başvuru yapacaktır. Kabul gören çalışmalar sayfamıza teknik bilgileri ve ölçüleri ile birlikte eklenecektir.

DİKKAT! Tüm boyutlar piksel cinsinden verilmiştir.


Temel Standart Reklam Birimleri

28 Şubat 2011 tarihi İtibariyle
    Tavsiye Edilen Max. İlk İndirme Dosya Boyutu Tavsiye Edilen Animasyon Uzunluğu (Sn.)
300 x 250 IMU
(Orta Boy Dikdörtgen)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15’’
180 x 150 IMU
(Küçük Dikdörtgen)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15’’
728 x 90 IMU
(Büyük Şerit)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15’’
160 x 600 IMU
(Geniş Dikey)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15’’
300 x 600 IMU
(Yarım Sayfa Reklam)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15’’
120 x 60 IMU -
(Buton 2)
IMU’yu görüntüleyin 20k :15’’
88 x 31 IMU -
(Mikro Bar)
IMU’yu görüntüleyin 10k :15’’

*IMU = İnteraktif Pazarlama Birimi


Rising Stars Gösterim Bazlı Reklam Birimleri

Rising Stars Gösterim Bazlı Reklam Birimleri interaktif reklamcılıkta daha fazla yaratıcı unsur kullanımını teşvik etmek amacıyla tasarlanmıştır. Kullanımına yeni başlanan bu marka dostu formatlar, 28 Şubat 2011 tarihinden itibarıla piyasada altı ay süreyle test edildikten sonra “IAB Standart Reklam Birimleri” olarak adlandırılacaktır. Bu formatlar, aralarında reklam formatlarını marka değeri yaratma potansiyeli açısından geniş bir kapsamda ele alan ajans yaratıcı direktörlerinin, yayıncı yöneticilerinin, yayıncıların ve reklam operasyon uzmanlarının da bulunduğu farklı disiplinlerden gelenler tarafından oluşan bir grupça seçilmiştir. IAB, hedef kitlenin reklamları kendi istediği şekilde görüntülemesini sağlayacak ve insanların markalarla güvenle etkileşime girmesine imkan verecek yeni standart reklam birimleri için bir çağrı yayınladığında 24’ü aşkın şirketten 36 yenilikçi teklif gelmiştir. Rising Stars Gösterim Bazlı Reklam Birimleri Yarışmasının Kazananları basın bültenini okuyabilirsiniz.

Yeni İngilizce Rising Stars Gösterim Bazlı Reklamı Birimlerini görüntüleyebilirsiniz.


Kullanımdan Kaldırılmış Standart Reklam Birimleri

(28 Şubat 2011 tarihi itibarıyla) 
Aşağıdaki reklam birimleri piyasa genelinde artık sık satın alınmadığı ve sunulmadığı için kullanımdan kaldırılmıştır. Bu reklamların kullanımdan kaldırılmasının, Kasım 2009’da İnteraktif Reklamı Yeniden Tasarlama Çalışma Grubunca geliştirilen “Reklam Birimi Kılavuzları Güncellemesi”nde zorunlu hale getirilmesi tasarlanmıştır. 

Türkiye‘de yayıncılar ve bazı yaratıcı ajanslar tarafından özel projelerde bu ölçülerin kullanıma devam edilmektedir. Gerek yayıncılar açısından gerekse kreatifler açısından işbirliğinin daha hızlı ilerlemesi için, IAB standartlarında tercih görmeyen bu boyutları IAB Türkiye olarak sizinle paylaşmaktayız. Bu boyutların kullanılmamasının, yasaklanmasından kaynaklanmadığını, deneyimlerle en çok tercih edilen ve geri dönüş sağlayan tasarımların gelişmesiyle birlikte standart dışı kaldıklarını belirtmek isteriz.

    Tavsiye Edilen Max. İlk İndirme Dosya Boyutu Tavsiye Edilen Animasyon Uzunluğu (Saniye)
250 x 250 IMU
(Kare)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15
240 x 400 IMU
(Dikey Dikdörtgen)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15
336 x 280 IMU
(Büyük Dikdörtgen)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15
300x100 IMU
(3:1 Dikdörtgen)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15
720x300 IMU
(Pop-Under)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15
468 x 60 IMU
(Şerit)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15
234 x 60 IMU
(Yarım Şerit)
IMU’yu görüntüleyin 30k :15
120 x 90 IMU
(Buton 1)
IMU’yu görüntüleyin 20k :15
120 x 240 IMU
(Dikey Şerit)
IMU’yu görüntüleyin 30k :15
125 x 125 IMU
(Kare Buton)
IMU’yu görüntüleyin 30k :15
120 x 600 IMU
(Dikey)
IMU’yu görüntüleyin 40k :15

*IMU = İnteraktif Pazarlama Birimi


EK NOTLAR:

  • Yukarıda koyu renkle yazılmış boyutlar Evrensel Reklam Paketinin bir parçasıdır.
  • 15 saniyelik animasyon birden çok döngü içermektedir

Diğer Bilgiler:

Lütfen daha fazla bilgi için aşağıdaki ek kreatif kılavuzlarına başvurun.

IAB Dijital Video Uygulamaları Kılavuzları 
IAB Pop-Up Kılavuzları 
IAB Zengin Medya Kreatif Kılavuzları 
IAB Evrensel Reklam Paketi