Nereden başlamalıyım?
İnternette kullanabileceğiniz pek çok etkili araç ve teknik bulunduğu için işe nereden başlayacağınızı tespit etmek güç olabilir. Bu bölümü, süreçte size yardımcı olacak bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

Başlarken

İnternet reklamcılığı internet satışlarını arttırmaktan, markanızın ve ürünlerinizin bilinirliğini geliştirmeye kadar sonsuz sayıda fırsat sunan pek çok araca sahiptir. Ancak bir dijital kampanyayı devreye sokmadan önce, öncelikle kendinize “başarmak istediğim nedir” sorusunu sormalısınız.

Bu soruyu yanıtladığınız zaman, kendinize bir hedef belirleyebilir ve reklam kampanyanızı bu hedef doğrultusunda düzenleyebilirsiniz. Böylelikle kullanmanız gereken internet reklamcılığı araçlarının sayısını azaltabilir ve bunları ne şekilde kullanabileceğinize ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Hedefinize karar verir vermez kampanyanızın başarısını ölçmekte kullanabileceğiniz Ana Performans Göstergelerini (KPI’lar) tespit edebilirsiniz. Bu göstergeler, sitenizin aylık ziyaretçi sayısı veya hedef kitlenizin banner’larınızı nasıl gördüğü gibi, kampanyanızın performansı hakkında bilgi verecek olan hedeflerden oluşur.

İnternet reklamları etkisini pek çok şekilde gösterebilir. Örneğin, faaliyetlerinize ve sunduğunuz ürüne ilişkin bilinirliği arttırarak markalaşma sürecinize yardımcı olabilir veya internet üzerinden satış yapmanızı, kullanıcıları web sitenize yönlendirmenizi veya onları e-posta adreslerini bırakarak bültenlerinize abone olmaya teşvik etmenizi sağlar. Özetle internet tüketicilerden doğrudan yanıt almanın en iyi yollarından biridir.

Planlama sürecinin başlangıcında hedef kitlenizin internet üzerindeki faaliyetlerini göz önünde bulundurmak yerinde olur. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması hedef kitlenizi seçmede kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir. Araştırma, hedef kitlenize hangi sitelerden ulaşabileceğinizi gösterir, böylece reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz yerler konusunda daha seçici olmanızı sağlar.


İnternet Reklamcılığı Markanıza Nasıl Katkı Sağlar?

Erişimi garantiye almak istiyorsanız, arama pazarlaması (kelime bazlı reklam yatırımları reklamı) iyi bir başlangıç noktasıdır. Kampanyanız markalaşmaya odaklanacaksa display veya videoyu düşünebilirsiniz.

Yüksek düzeyde bağlılık ve yaratıcılık peşindeyseniz, daha geniş reklam formatları işinize yarar. Aktif bir sosyal medya stratejisi, internet üzerindeki faaliyetlerinizi yönetmenize yardımcı olur. MMS, SMS ve mobil uygulamalar hedef kitlenizle yeni etkileşim olanakları sunar.

Belirli bir hedef kitleye odaklanmış kampanyalar en büyük başarıyı, davranışsal reklamların veya mecra alanında gerçek zamanlı hedeflemenin kullanılmasıyla yakalar. Satış ortaklığı modeli ve olası alıcıların belirlenmesi seçenekleri, satışları arttırmaya veya müşteri tabanınıza ilişkin veri toplamanıza yardımcı olurken, izinli e-posta vasıtasıyla pazarlama seçeneği müşterilerinizle ilişki kurmanıza imkan verir.

Teknik terminolojiyi daha iyi anlamak için IAB Terimler Sözlüğü ’nü bölümünü incelemenizi öneririz.


Plan Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pazarlama kampanyanızın bir parçası olarak internet reklamlarını kullanmaya karar verdiyseniz önce eylem planınızı, yani dijital pazarlama stratejinizi tasarlamanız gerekir.

İzleyeceğiniz dijital pazarlama stratejisi kampanya hedeflerinizi ve bu hedeflere karşılık düşen Ana Performans Göstergelerini içermelidir. Bu aşamada hedef kitlenizin kim olduğunu ve bu hedef kitleye ulaşmak için seçtiğiniz dijital kanalları net bir şekilde belirlemelisiniz. Ayrıca kampanyanızın her bir bölümü için belirli bir bütçe ayırmalı, diğerlerinden daha yüksek performans gösteren kanalların optimizasyonu için de zaman ve para ayırmalısınız. Kampanyanın devreye girmesinden önce yaratıcı çalışmaların hazırlanmasına zaman ayırarak, planınızda bir faaliyet takvimine yer vermeli ve bu takvimde seçmiş olduğunuz kanalların her birinin devreye girdiği ve sonlandığı tarihi de belirtmelisiniz.

Kanalların her birinin bir arada nasıl çalışması gerektiğini de ele almalısınız. Kelime bazlı arama reklamları, kampanya boyunca devam edecek mi? Kampanya devreye girmeden önce mevcut müşteri tabanınıza e-posta gönderecek misiniz? Sosyal medya kanalları vasıtasıyla video paylaşacak mısınız?

Bu aşamada kullanımınıza sunulmuş olan araçlardan en yüksek performansı elde ettiğinizden emin olmak için bir medya ajansıyla veya doğrudan bir internet mecrası sahibi veya yayıncısıyla bağlantıya geçmeyi düşünebilir, kampanyanızın planlamasında IAB Türkiye üyelerinden destek alabilirsiniz.

Stratejik planlama becerilerinizi geliştirmek için IAB Türkiye – Boğaziçi Üniversitesi ortak çalışması olan Dijital Pazarlama İletişimi Sertifika Programı’na katılabilirsiniz.


Plan Nasıl Uygularsınız?

Markanızın internet üzerinde ne şekilde temsil edilmesini istediğinizi netleştirmek önemlidir. Pek çok marka, logosunun nerede nasıl kullanılacağını gösteren kurumsal kimlik kılavuzuna sahiptir.

Bu aşamada pazarlama içeriğinizin hazırlanmasına yardımcı olması için yaratıcı ajansınızı sürece dahil edebilir, yaratıcı çalışma aşamasında IAB Türkiye üyelerinden destek alabilirsiniz. Kampanya kapsamında hangi tür videoların yayınlanacağı, dijital reklam içeriklerinde dosya boyutunun ne olduğu, kelime bazlı reklam arama içeriklerindeki kelime limitinin ne olduğu gibi konularda ilgili site yönetimine veya medya ajansına danışmalısınız. Kampanya performansınızı ölçmek için matematiksel analiz yöntemine başvuracaksanız, kampanya süresince izlenebilmesi için tüm içeriğinizin etiketlendiğinden de emin olmalısınız.

Uygulama aşamasında üretim ve yayın için yeterince zaman ayırmalısınız. Pek çok sitede, reklamda kullanılacak içeriğin onaylanması için zamana ihtiyaç duyulur. Benzer şekilde size de, yapmanız gerekebilecek düzeltmeler için yeterli zaman kalmalıdır.


Kaydettiğiniz İlerlemeyi Nasıl Ölçersiniz

Dijital pazarlamanın en iyi özelliklerinden biri, ölçümlenebilirliği, yani en küçük ayrıntıya kadar verimliliği ölçebilme imkanı sunmasıdır.

İnternet reklamlarınızın etkisini televizyon, radyo, açık hava ve basındaki gibi markalaşma ölçütlerini kullanarak ölçebilirsiniz. Bu reklamların etkisi, reklamı görenlerle yapılan anketler aracılığıyla ölçülür. Markanıza duyulan sempati, ürünlerinizin satın alınma ihtimali ve rakiplere kıyasla markanıza ilişkin görüşler yaygın olarak kullanılan marka ölçütlerdir. Tüketicilerin internetteki reklamlarınızla nasıl bir etkileşime girdiğine ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek de mümkündür. Gerek aramada, gerek display’de, gerekse videoda reklamınızın bir kullanıcıya kaç kez gösterildiğini görebilirsiniz. Bu genel olarak “reklam gösterimi” olarak adlandırılır. Daha sonra kaç adet reklam gösterimi sonucunda, bir kişinin reklamınıza tıklayarak belirli bir web sitesine gittiğini (tıklanma oranı - CTR) de görebilirsiniz.

Hatta e-posta bültenlerinizi açan, web sitenizi ziyaret eden, reklamla etkileşime giren, bir videoyu izleyen kişi sayısını ve çok daha fazlasını öğrenmeniz bile mümkündür. Kullandığınız internet reklamcılığı araçları ne olursa olsun bu bilgiyi ilgili kuruluştan alabilirsiniz.

Bu verileri, bir sonraki reklam kampanyasını planlar ve bütçeyi hesaplarken kullanabilirsiniz Hesaplamanıza dahil etmeniz gereken önemli bir ölçüt, elde ettiğiniz geri dönüş oranıdır. Geri dönüş oranının basit bir örneği olarak, reklam gösterim sayısının satış sayısına veya bülteninize abone olan kişi sayısına bölünmesiyle elde edilen rakamı verebiliriz. Söz gelimi hedefiniz insanları bülteninize abone olmaya teşvik etmekse ve arama reklamlarında 1.000 yeni abone için 10.000 tıklama gerekli olmuşsa, bu durumda geri dönüş oranınız %10’dur. Reklamın maliyetini bildiğinizde, her bir geri dönüşün maliyetini de hesaplayabilir ve bu bilgiyi yeni bütçeyi oluştururken kullanabilirsiniz.